Házasság szentsége

Plébániánkon szeretettel várjuk a fiatal párokat, akik a katolikus egyházi esküvőre szeretnének felkészülni.

Mit ad a házasság szentsége?

• Segít a hűségben, hogy a két ember - akik az örökké élő Istenhez kapcsolják az életüket, - kapcsolata is örök legyen;
  • Segít a házaspárok egymás iránti szeretetében, elfogadásában, gyengédségben, kibékülésben;
  • Segít a gyerekvállalásban - hogy megszülethessen a megfogant élet;
  • Segít a gyereknevelésben - hogy a szülőknek legyen lelki, szellemi, fizikai és anyagi erejük ehhez a nem könnyű feladathoz;
  • Segít a gyerek elfogadásában - hogy bármilyen lett vagy lesz, olyannak fogadják el a szülők a gyermeket, amilyen;
  • Segít, hogy Férj és feleség társai legyenek egymásnak - nem vetélytársak, hanem segítőtársak (ld. Ter. 2. fejezet!)

A házasság örök

• Mert Isten szeretete Örök;
  • Mert ”Isten férfinak és nőnek teremtette az embert”, akik egymás nélkül ”fél-emberek”
  • Mert ”Ezért a férfi elhagyja apját, anyját . és a kettő egy testté válik.”: többé ”le nem csatolható” egyik sem a másikról, minthogy a saját testemről sem csatolhatom le valamelyik testrészemet.
Fontos, hogy örök legyen,
  • Mert biztonság (Istenbe kapaszkodunk, az Örök hűségbe).
  • Mert családot biztosít a gyermek számára, ahol Isten hat rá.

Hogyan kell házasságkötésre jelentkezni?

Házasságkötésre be lehet jelentkezni telefonon, a plébánia telefonszámán, irodaidőben. Ekkor meg lehet megbeszélni azt az időpontot, amikor a jegyespár személyesen bejön, hogy adataikat felírjuk, a részleteket megbeszéljük.

Házasságra, illetve a felkészítő jegyesoktatásra (normális körülmények között) a házasságkötés előtt legalább 3 hónappal kell jelentkezni (minél korábban jelentkezik valaki, annál zökkenőmentesebb lehet a lelki felkészülés).
A jegyesoktatás alkalmai nagyböjt szombatjain vannak a Bazilika Jézus Szíve kápolnájában.

Mik a teendők?

Felvenni a kapcsolatot a Plébániával, hogy időpontot lehessen a templomban is lefoglalni és megbeszélni a házassági előkészület dolgait.
Akik nem a Bazilikában lettetek megkeresztelve, azoknak majd keresztlevelet kell beszerezni, onnan ahol meg lettek keresztelve.
Ha a jegyesek egyike sem lakik plébániánk területén, akkor valamelyik fél lakhely szerinti plébániájáról engedélyt, azaz elbocsátót kell kérni. A kapcsolatfelvételkor erről bővebb információt adunk.